Czy leki od psychiatry uzależniają?

Depresja, lęki, bezsenność, stres – jakie leki przepisze psychiatra?

Pacjenci oczekujący pomocy i wsparcia u psychiatry zastanawiają się, czy leczenie farmakologiczne nie pogorszy ich aktualnego stanu psychicznego. W gabinecie standardowymi pytaniami nowych pacjentów są:

„Panie doktorze, czy będę po tych lekach otępiały?”

„Czy można się uzależnić od tych leków?”

„Boję się, że nie będę w stanie pracować.”

Z założenia pacjent zgłaszający się z problemem oczekuje poprawy swojej aktualnej kondycji psychicznej i ogólnego funkcjonowania. Docelowy efekt farmakoterapii ma przecież pomóc, a nie zaszkodzić. Jest to oczywiste dla psychiatry, ale pacjentom należy się wyjaśnienie w tym temacie. Otóż dobór leków uzależniony jest od tego co powinno być leczone u pacjenta, z jakimi skargami się zgłasza, jaki jest jego ogólny stan zdrowia oraz jakie inne leki przyjmuje.

Pacjent w silnym lęku, niespokojny nie otrzyma leków pobudzających, a pacjent skarżący się na senność i brak energii nie dostanie leków uspokajających. Niestety może się tak zdarzyć, że na początku leczenia tj. w okresie około pierwszych dwóch tygodni pacjent może odczuwać dyskomfort po rozpoczęciu leczenia, ale zazwyczaj  jest to zjawisko przejściowe. W leczeniu interesuje nas docelowa poprawa jakości życia pacjenta, ale niestety do tego potrzeba czasu na zadziałanie leków.

Jeśli pacjent absolutnie nie toleruje leku zaordynowanego w gabinecie u psychiatry – należy go jak najszybciej o tym powiadomić. Dzięki współpracy pacjenta i rodziny z psychiatrą, możliwy jest optymalny dobór leczenia. Zdarza się z różnych przyczyn (na szczęście rzadko), że dopiero po kilku wizytach lek zostanie właściwie dobrany. Każdy pacjent inaczej reaguje na leki i odradzam pacjentom sięgania po opinię o leku na różnych forach internetowych.

Czy można się uzależnić?

Nie widzę absolutnie powodu, by wprowadzać jakiegokolwiek pacjenta w uzależnienie od leków psychiatrycznych. Aktualnie mamy całą gamę nowoczesnych leków skutecznie poprawiających stan psychiczny pacjenta, dzięki czemu leki które rzeczywiście mogą uzależnić (najczęściej pochodne tzw. benzodwuazepin) stosuje się w wyjątkowych sytuacjach i przez krótki okres czasu.

Proszę pamiętać, że leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne nie powodują uzależnienia. Natomiast każde leki psychotropowe powinny być stosowane tylko ze wskazań i pod nadzorem psychiatry – dla własnego bezpieczeństwa. Dla osób już nadużywających leków uspokajających i nasennych polecam mój wpis „uzależnienie od leków nasennych i…„.

Zaufanie do lekarza psychiatry, dobry kontakt w trakcie leczenia i informowanie o ewentualnych problemach w trakcie wizyt poprawia rokowanie i skuteczność leczenia.