Jak wygląda wizyta?

Kim jest psychiatra?

Jestem lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń psychicznych. Psychiatria jest podstawową dziedziną medycyny obok interny, neurologii, czy chirurgii. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy obok predyspozycji ukończyć 6-letnie studia medyczne na kierunku lekarskim, 13-miesięczny staż podyplomowy, złożyć egzamin państwowy. Następnie ukończyć 5-letni cykl szkolenia specjalizacyjnego obejmujący różne staże i kursy oraz złożyć dwuetapowy tzw. Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.

Psychiatrii miałem przyjemność się uczyć w Klinice Psychiatrii w Tarnowskich Górach. Ponadto zdobywałem doświadczenie pracując i szkoląc się w innych oddziałach psychiatrycznych i psychosomatycznych szpitali takich jak Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, Szpital Psychiatryczny w Toszku, Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. W praktyce psychiatrycznej konsultuję również pacjentów dla lekarzy innych specjalności, bowiem zaburzenia psychiczne dotyczą również chorych w oddziałach i gabinetach niepsychiatrycznych.

Szczególną uwagę zwracam na dobór leków zgodny z obowiązującymi standardami przy jak najmniejszych działaniach niepożądanych i interakcjach z lekami zapisanymi już przez innych lekarzy niepsychiatrów.

Każdy pacjent ma dobierane leki indywidualnie w taki sposób, aby istotnie poprawić jakość funkcjonowania.

 

Kiedy zgłosić się do psychiatry?

Jeśli zastanawiają się Państwo czy to już ten moment – zapraszam na konsultację. Nie zawsze jej wynik oznacza „chorobę”, czy konieczność przewlekłego leczenia.

Jeśli czują się Państwo codziennie przygnębieni od co najmniej 2 tygodni – wskazana jest konsultacja.

Jeśli inny lekarz zalecił konsultację lub powinni się Państwo leczyć przewlekle.

Jeśli są Państwo po leczeniu szpitalnym psychiatrycznym.

Jeśli mają Państwo dolegliwości dotyczące sfery psychicznej i chcieliby się Państwo poradzić lekarza co do ich natury.

Jak wygląda u mnie wizyta?

Wstępnie rozpoznaję problem z którym zgłasza się pacjent.

Słucham dokładnie zgłaszanych objawów, dopytuję, jeszcze raz słucham i dopytuję.

Badanie pacjenta to również obserwacja w gabinecie. Staram się nawiązać dobry kontakt z pacjentem. Nie oceniam.

Pytam o dotychczasowe leczenie psychiatryczne, choroby przewlekłe, urazy, używki. Analizuję dokumentację medyczną pacjenta.

Pytam o rodzinę, zajęcie, plany, dotychczasowe życie.

Różnicuję możliwe rozpoznania.

Omawiam plan terapeutyczny, kolejność działania, proponowane leczenie. W porozumieniu z pacjentem umawiamy się na kolejną wizytę, lub daję wskazówki gdzie się udać z problemem. Staram się dawać jasne, konkretne zalecenia i upewniam się, że pacjent je rozumie.

Prowadzę dokumentację medyczną na każdej wizycie.

Staram się unikać leków mających potencjał uzależniający, a jeśli są takie wskazania to informuję o nim.

Wizyta odbywa się w warunkach poszanowania intymności, bez zbędnego pośpiechu. Treść dokumentacji, przebieg wizyty podlegają rygorystycznej ochronie jaką jest tzw. tajemnica psychiatryczna oraz tajemnica lekarska.

Wizyta diagnostyczna trwa około 40 minut, kontrolne około 20 minut. Zazwyczaj dwie pierwsze, czasem trzy wizyty wymagają dłuższego badania co jest normalne w procesie diagnostycznym.

Zdarza się, że nie stawiam żadnego rozpoznania, gdyż wizyta u psychiatry nie zawsze oznacza diagnozę lub konieczność leczenia farmakologicznego.

Leczenie pacjenta to praca z pacjentem.

Cena konsultacji w Przychodni Medicus – 150zł